Detské jedálenské stoličky

Pre každú rodinu s malými deťmi sa oplatí zaobstarať detskú jedálenskú stoličku. Najmä malé batoľatá, ktorá neustále lezú, všetko všetečný a zvedavo osahávam a horko ťažko ich prinútite aspoň pri jedle byť na jednom mieste, môžete ľahko spacifikovať” tým, že ich umiestnite do jedálenskej stoličky. Výhodou týchto detských jedálenských stoličiek je fakt, že dieťa v nej sedí úplne bezpečne, nemôže sa odtiaľ dostať a škodu vám spôsobí maximálne tým, že si bude jedlo Mátl po rukách a tvári, prípadne ho rozhadzovať okolo seba. To sa ale ľahko uprace a rozhodne je to ďaleko menšie zlo, než keby sa dieťaťu niečo stalo, keď práve pripravujete v kuchyni jedlo. Navyše môžete mať svoju ratolesť stále pri sebe, pretože jedálenské stoličky sú ľahké a mobilné.

 

Prečo dieťa potrebuje stoličku

sani-v9463-d-2

Dieťa v stoličke

Malé deti by sa mali čo najskôr začať učiť samostatne jesť. Návyky získané v ranom detstve potom väčšinou pretrvávajú pomerne dlhú dobu. Ak budete dieťa kŕmiť aj v čase, kedy by malo motoricky túto činnosť zvládať samo, veľmi mu ublížite. Po príchode do materskej školy sa medzi ostatnými rovesníkmi bude jednak cítiť nedobre, a jednak bude zdržiavať učiteľky, čo vám určite nebude príjemné, vám to pri vyzdvihovaní dieťaťa budú vyčítať.
Z výchovného hľadiska je teda jedálenská stolička (detské stoličky) veľmi dôležitá. Ďalšou výhodou je skutočnosť, že detská jedálenská stolička nemusí slúžiť iba k jedlu. Dieťa si môže na nej aj hrať, keď ho vhodne zabavíte po určitú dobu, po ktorú sa potrebujete odskočiť, alebo pripraviť jedlo pre rodinu a pod.

 

Spoločné stolovanie

od útleho veku je pre malé deti veľmi dôležité, aby získavali potrebné návyky. Platí to okrem iného aj pre stravovanie. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepším učením je názorný príklad a dobrý vzor. Malé deti sú ako opičky, ktoré opakujú všetko, čo okolo seba vidí. Ak teda chcete svoje dieťa naučiť čo najskôr a čo najlepšie samostatne jesť, musíte stolovať spoločne s ním. Predtým sa to riešilo podkladaním malého decká rôznymi vankúšiky a dekami na bežné kuchynské stoličke, čo väčšinou k ničomu neviedlo. Mamičky si potom väčšinou posazovaly dieťa na klin a kŕmili ho. Tento spôsob však príliš nepomáhal k výchove dieťaťa k samostatnosti. Dieťa totiž musí cítiť, že sedí samostatne ako jeho rodičia alebo starší súrodenec. K tomu môže slúžiť iba detská jedálenská stolička, ktorá skvele napomáha rozvíjať detskú motoriku a podporuje pocit pospolitosti u všetkých členov domácnosti.


Druhy detských stoličiek

Detské jedálenské stoličky rozdeľujeme podľa rôznych parametrov do niekoľkých kategórií:
Pre najmenších sú určené stoly vhodné pre deti od troch mesiacov, pretože sú opatrené opierkou a podnožník. Stolička je ľahká, ľahko sa premiestňuje vďaka gumovým kolieskam, ktoré nezanechávajú na podlahe žiadne šmuhy alebo ryhy. Kvalitný elastický plast je zárukou kvality a bezpečnosti, pretože sa nedá rozlomiť. Výhodou je priedušný poťah z impregnovaného a umývateľného materiálu, ktorý sa môže prať aj v práčke.
Nastaviteľné jedálenské stoličky môžu slúžiť malým deťom dlhšiu dobu, pretože rastú s nimi. V nastaviteľných stoličkách môžu sedieť deti od piatich mesiacov až štyroch rokov. Stolička je výškovo regulovateľná v šiestich polohách. Je vybavený táckou a držiakom na kelímok, ktoré sa dajú vysunúť v troch úrovniach alebo úplne odňať.
Štandardné stoličky tiež určené pre deti od piatich mesiacov do štyroch rokov. Moderná konštrukcia podľa bezpečnostné normy CE a SGS, umývateľný impregnovaný poťah celej stoličky umožňuje ľahkú údržbu. Vďaka polohovaciemu riešenie možno stoličku nastaviť do troch polôh.
Univerzálny, alebo tiež kombinovaná rastúca detská stolička je určená pre väčšie deti. Môže im slúžiť spočiatku ako jedálenské stoličky a v školskom veku ako stoličky pri pracovnom stole.


Konštrukcie jedálenských stoličiek

Konštrukcia zodpovedá prísnym bezpečnostným normám CE a SGS, ktoré zaručujú kľud aj mamičkám, ktoré s dieťaťom doma samotnej. V žiadnom prípade sa stolička s dieťaťom neprevráti. Výhodná je rovno polohovateľnosť a nastaviteľnosť výšky, takže jedálenská stolička rastie prakticky s dieťaťom. Vybavenie odnímateľným táckou na jedlo a držiakom na kelímok s pitím je veľmi praktické, pretože znečistený a poliaty tácku jednoducho odoberiete, opláchnete v dreze vodou a opäť vrátite na miesto, takže dieťa k dispozícii stále čistý tácka. Praktické sú tiež gumové kolieska, ktoré umožňujú ľahký presun jedálenské stoličky po miestnosti bez toho, aby zanechávali akékoľvek stopy na podlahe.


Čistenie stoličiek

Pri výrobe jedálenských stoličiek je prezieravo pamätané najmä na účel použitia, to znamená komu sú stoličky určené. Malé deti nikdy pri jedle nemáte šancu ustrážiť, aby si nezapatlaly ručičky, ktorými potom siahajú po všetkom v ich dosahu. Malí dojčatá a batoľatá tiež s obľubou Čáka rôzne kašičky a polievočky lyžičkou okolo seba. Preto je nevyhnutné, aby poťah celej stoličky bol tomuto znečisťovaniu prispôsobený. Z praktického dôvodu je teda stolička potiahnutá impregnovaným poťahom, ktorý je umývateľný a v prípade silného znečistenia sa dá jednoducho zložiť a vyprať v práčke do 60 ° C.

 

Ako vyberať detskú jedálenskú stoličku

Každému rodičovi ide v prvom rade o bezpečnosť jeho dieťaťa. Preto by sa pri výbere mala pozornosť zamerať najprv na označenie výrobcu a až potom na dizajn, farbu, materiál, nastaviteľnosť výšky a ďalšie parametre. Označenie nám signalizuje, či výrobca rešpektuje a dodržiava príslušné európske bezpečnostné normy. Spoznáte to podľa čitateľného a trvalého označenia odkazom na EN 14988. Uvedením tejto európskej normy výrobca deklaruje, že detská jedálenská stolička vyhovuje bezpečnostným požiadavkám.
Dobré je tiež venovať pozornosť rizikovým miestam a skontrolovať je pri inštalácii stoličky a potom aj priebežne počas používania. Je potrebné dbať na to, aby stolička bola stále stabilná a stála na všetkých oporných bodoch.

Bezpečné používanie jedálenské stoličky


Nikdy nenechávajte dieťa sedieť na stoličke bez dozoru dospelej osoby. Rovnako je dôležité, aby si v bezprostrednej blízkosti stoličky nehrali ďalšie deti, ktoré by mohli v zápale hry stoličku poraziť, alebo sa na ňu zavesiť a prevrátiť stoličku aj s dieťaťom.