Ako sa stravovať v detskej stoličke

Vaše malé bábätko už nie je naraz bábätko, pretože vyrástlo a konečne sedí. Zrejme pre vás bol pohodlnejší spôsob dieťatko priložiť k prsníku a dať mu materské mlieko, ale začnite neskôr is príkrmy, nech si zvykne na kašovitú formu jedla. Kedy začať s príkrmami a ako vyriešiť stravovanie? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Pravidlá stravovanie

Keď máte materské mlieko, tak dieťa dojčite pokojne do 1 roka dieťaťa. Je to pre bábätko najlepšie výživa, ktorá obsahuje dostatok živín a imunoglobulínov. Bábätku tak nehrozí žiadne alergie, má lepšiu obranyschopnosť a tiež lepšie prospieva. Lenže každá bábätka má iné zásoby mlieka, takže ak sa vám dojčenie zlyhalo až do 1 roka, nezúfajte. Existujú dojčenskej výživy, ktoré sú materskému mlieku dosť podobné. Navyše začnite s príkrmami, ktoré sa dieťaťu podávajú zhruba od pol roka veku a dieťa sa posádzajú do detské stoličky v momente, keď vie sedieť s oporou.

Servírujte 1 jedlo

zidle-stolecek-tmave-hneda

Čokoládová stolička so stolíkom

 

Mamičky väčšinou robia chyby v tom, že dieťaťu vyskladajú na detskú stoličku všetko možné. Dbajte na to, aby bruško vášho dieťaťa nebolo nafúknuté, to mu určite neprospeje. Radšej sa s voľbou sústreďte na jedno jedlo, inak vám dieťa všetko zhodí na zem. Keď kŕmite vy, nie je to problém, pretože si postrážite, kde jedlo je a kam ho dávate. Keď sa dieťa naučí brať lyžičku samo do ruky (postele pre dievčatá), razom viete, prečo je vhodné servírovať len jedno detské jedlo. Ušpinené je od hlavy až k päte, aj keď papá “iba” desiatu.

Sladkosti na stolčeku počas hlavného chodu ho budú lákať a poriadne sa nenaje. Bude naťahovať svoje zvedavé rúčky a začne odmietať jedlo krútením hlavičky a pusinku jednoducho neotvorí. V žiadnom prípade dieťaťu nevyhrážajte (koberec) tým, že niečo nebude. Radšej všetko obráťte do pokladu, jedine tak dieťa presvedčíte, že je dobré, aby jedlo zjedlo. Krásna rozprávka, ktorá ho po jedle čaká a spinkanie vo voňavej postieľke je vlastne odmenou.

Ďalšie pochvalou je, dať mu sladkosť, že sa pekne napapalo. Za mrkvovú polievočku dostane krupicovú kašičku, atp. Stolovanie bez glutamátu, konzervantov a umelých farbív je v tomto veku samozrejmosť. Radšej si vyrobte vlastnú desiatu z čerstvého ovocia.

Ako vyriešiť pitie

Keď dáte dieťaťu v jedálenskej stoličke do ruky hrnček, tak ho obráti hore dnom a máte po pitie. Najlepším riešením sú hrnčeky, ktoré sú zložené z dvoch častí – z vlastného hrnčeka a jeho náhubku, ktoré dieťa zomkne pery. Medzi ústami tak nevznikne škára, ktorú by mal u obyčajného hrnčeka a tiež tesnenie bráni rozliatiu tekutiny. Dieťa tak síce hodí hrnček na zem, ale nič sa nestane. Správnou voľbou materiálu hrnčeka v tomto vekovom období je plast, odolný proti nárazu. Dieťa si s ním neublíži ako tomu hrozí u skla alebo porcelánu.

Čo na prídavný stolček nedávať

Dieťatko dajte do jedálenskej stoličky v momente, kedy máte jedlo ohriate na ideálnu teplotu alebo desiata z chladničky nie je príliš studená. Bude sa tu totiž nudiť a vyžadovať vašu pozornosť. Ak mu dovolíte si hrať pri stolčeku, ťažko mu potom hračku môžete vziať a kŕmiť. Je lepšie mu poskytnúť veselý podbradník na hranie, ktorý mu následne uviažete. Chvíľu ho zabaví a vy sa len natiahnete pre jedlo. Ako sme sa zmienili už na začiatku, nie je ani dobré sem dieťaťu dávať veľa jedál na výber. Akurát do všetkého strčí ručičky alebo zhodí na zem. Na stolčeku tak bude len hrnček s pitím a treba kašička.

Kreativita jedál je zábava

Pri kŕmení si s deťmi užijete aj zábavu. Jedlo a jeho estetická stránka by mala zohrávať veľkú úlohu. Keď sa dieťaťu bude jedlo páčiť vzhľadovo, oveľa radšej sa do neho pustí a bude mu chutiť. Olúpaný banán vyzerajúce ako delfínik alebo paradajka ako lienka vyzerá rozhodne lepšie. Nastrúhaná mrkva s jabĺčkom možno tiež určite vylepšiť. Sami prídete na to, čo má vaše dieťa rado. Na desiatu už sa bude tešiť. U dieťaťa je potrebné začať s tekutejšiu stravou, pokiaľ nemá poriadne zúbky a potravu neukouše.